infostabil > videnskab.* > videnskab.jura

usnet1 (14.11.2019, 19:58)
Ved indlæggelse på psykiatrisk afd der skal læge / afd havepatientens samtykke til at tale / korspondere med patientens praktiserendelæge -

Jeg skal til samtale med psykiater på distriks psykiatrien
Hvis jeg føler at den samtale ikke falder ud i mit favør - kan jeg så kræve at psykiater og center holder deres tavshedspligt når jeg nu ikke giver samtykke , at der videregives noget fra samtalen ?

Hvad siger loven ?

Mv
Bo
Klaus Alexander Seistrup (14.11.2019, 20:35)
Bo skrev:

> kan jeg så kræve at psykiater og center holder deres
> tavshedspligt når jeg nu ikke giver samtykke , at der
> videregives noget fra samtalen ?


TL;DR: Sundshedslovens § 41, stk. 2, nr. 5 giver sundhedspersoner ret
til at videregive oplysninger om dig til din alment praktiserende læge.
usnet1 (14.11.2019, 20:49)
Tak for svaret Klaus
Jeg vil lige uddybe situationen yderligere sagen er jeg
Har fået så og så meget medicin i 9 år uden dosis er skruet op eller ned , jeg for sandt for dyden en del men bonus er at feks alkoholisme er væk der har kun været tale om 2 dages indlæggelse på psykiatrisk de sidste 9-10 år - jeg har på skrift fra 2praktiserende læger og en psykolog + jeg nok også for det fra min egen praktiserende læge at jeg er yderst velfungerende som tingene er nu ... MEN det er udkants Danmark hvad vil sige vi for de psykiater som ingen andre vil have , de kan finde på hvad som helst ..... nu er min læge heldigvis ikke idiot men der er når alt kommer til alt psykiater der bestemmer når det kommer til medicin - men ja går det helt galt så kan jeg tage til Kbh
Hvor om alting er så er jeg ikke i livs / helbreds Farre som tingene er nu - den eneste trussel jeg har imod mit helbrede er discount psykiater .....
Mv
Bo
Lignende emner