infostabil > forbruger.offentlig-service

B. Jensen (29.04.2004, 14:49)
Hej

Min datter på 21 år har boet i Guatemala i 1½ år nu for at studere spansk
og har fundet sig en sød kæreste på 24 år derovre. Hun skal hjem til
efteråret for bl.a at læse videre i Danmark og meningen var, at han skulle
med til Danmark for enten at studere, eller få et arbejde, men regeringens
politik er i øjeblikket sådan at det faktisk er totalt umuligt for de 2 unge
mennesker at flytte sammen til Danmark. Hørte i Tv-avisen igår et eller
andet med at Askov højskole gjorde det muligt at komme ind i landet. Nogen
der ved hvordan det fungerer?
Min datter er ved at fortvivle over regeringens politik (som sådan set også
er forståelig nok; men den rammer desværre også dem der ikke vil udnytte
systemet). De har undersøgt planer om at flytte til Sverige eller
Tyskland, men det skal være aller aller sidste udvej, ihvertfald set med
os forældres øjne.

Nogle der har nogle gode ideer til hvordan det kan lade sig gøre at de kan
komme til Danmark.

På forhånd tak

med venlig hilsen

2 ligeså fortvivlede forældre
chr (29.04.2004, 23:30)
"B. Jensen" <bodegaardnospamforme(fjern)> wrote in message
news:db0f
[..]
> os forældres øjne.
> Nogle der har nogle gode ideer til hvordan det kan lade sig gøre at de kan
> komme til Danmark.


Egentligt er det vel fair at man ikke bare kan flytte til et andet land uden
at kunne tilbyde noget,-han skal bare opfylde nogle krav:

En udlænding skal have en opholdstilladelse for at studere ved en
videregående uddannelse i Danmark. For at få det, skal ansøgeren
dokumentere:

• at han eller hun er optaget på en videregående uddannelse på en offentligt
anerkendt uddannelsesinstitution.

• at han eller hun kan forsørge sig selv under opholdet.

Han kan godt besøge Danmark, da han ikke skal have Visum, men kun 90 dage,
alternativt kan de jo gifte sig, og din datter finde et job hvor hun kan
doumenter at hun tjener nok til at forsørge sin mand.

Chr.
chr (29.04.2004, 23:36)
> Egentligt er det vel fair at man ikke bare kan flytte til et andet land uden
> at kunne tilbyde noget,-han skal bare opfylde nogle krav:
> En udlænding skal have en opholdstilladelse for at studere ved en
> videregående uddannelse i Danmark. For at få det, skal ansøgeren
> dokumentere:
> • at han eller hun er optaget på en videregående uddannelse på en offentligt
> anerkendt uddannelsesinstitution.
> • at han eller hun kan forsørge sig selv under opholdet.
> alternativt kan de jo gifte sig, og din datter finde et job hvor hun kan
> doumenter at hun tjener nok til at forsørge sin mand.

UPS, gemte lige begge parter skal være over 21 år, før ægteskabet er
'lovligt'

Chr.
chr (29.04.2004, 23:48)
"L. Hansen" <ll_akoSNABELAstofanet.dk> wrote in message
news:4c82
> Eftersom datteren ikke har haft dansk indfødsret i 28 år, skal de stadig
> opfylde tilknytningkravet uanset om de gifter sig, jf. Udl. §9, stk.7. Det
> bliver svært at opfylde, når datteren har boet i Guatemala i 1 ½ år.
> Desuden skal de begge være over 24 år for at blive familiesammenført, så om
> ikke andet må de i hvert fald vente nogle år med at flytte sammen i DK.


Yeps, der gik lidt ged i min anden post, 24 år skulle der stå!,-Sorry!, tror
det bedste ville være at søge optagelse på Uni, er han færdiguddannet?

Chr.
L. Hansen (29.04.2004, 23:52)
> Han kan godt besøge Danmark, da han ikke skal have Visum, men kun 90 dage,
> alternativt kan de jo gifte sig, og din datter finde et job hvor hun kan
> doumenter at hun tjener nok til at forsørge sin mand.
>> Chr.


Eftersom datteren ikke har haft dansk indfødsret i 28 år, skal de stadig
opfylde tilknytningkravet uanset om de gifter sig, jf. Udl. §9, stk.7. Det
bliver svært at opfylde, når datteren har boet i Guatemala i 1 ½ år.

Desuden skal de begge være over 24 år for at blive familiesammenført, så om
ikke andet må de i hvert fald vente nogle år med at flytte sammen i DK.

Mvh Lisbeth
Martin Moller Pedersen (30.04.2004, 12:41)
In <c6rs58$e3j$1> "chr" <ASK> writes:

>Han kan godt besøge Danmark, da han ikke skal have Visum, men kun 90 dage,
>alternativt kan de jo gifte sig, og din datter finde et job hvor hun kan
>doumenter at hun tjener nok til at forsørge sin mand.


Vel, man skal have visum for at besoege Danmark fra de fleste lande i verden.
Og det er ikke nok at hun faar et arbejde, da de begge er under 25 aar og
man skal jo stille en banksikkerhed paa over 50.000.

Nej, flyt til Sverige og bor der i to aar, saa kan manden blive svensk
statsborger og flytte til Danmark.
Martin Moller Pedersen (30.04.2004, 12:42)
In <c6rsg2$e70$1> "chr" <ASK> writes:

>UPS, gemte lige begge parter skal være over 21 år, før ægteskabet er
>'lovligt'


Vroev, aegteskabet er lovligt, men man skal vaere over 25 aar for at
blive familiesammenfoert.

/Martin
chr (30.04.2004, 16:36)
"Martin Moller Pedersen" <tusk> wrote in message
news:pnc1
> In <c6rs58$e3j> "chr" <ASK> writes:
> Vel, man skal have visum for at besoege Danmark fra de fleste lande i verden.
> Og det er ikke nok at hun faar et arbejde, da de begge er under 25 aar og
> man skal jo stille en banksikkerhed paa over 50.000.
> Nej, flyt til Sverige og bor der i to aar, saa kan manden blive svensk
> statsborger og flytte til Danmark. Jo men Guatamala er et land hvor dets borgere ikke behøver visum.


[..]

Chr.
Lignende emner