infostabil > forbruger.offentlig-service

HKN (15.08.2004, 19:59)
Hej NG,

Jeg søger lidt vejledning ang rettig- og muligheder for min svigermor. I
forbindelse med alvorlig sygdom (terminal) hos ægtefællen, ønsker hun at
flytte fra sin nuværende bopæl, når hun er blevet alene. Da hun er
invalidepensionist (får mellemste sats) er hun jo som sådan ikke nogen
"attraktiv" tilflytter til en kommende kommune, men hun ønsker at komme
tættere på den resterende familie, da hun idag bor i den modsatte ende af
landet.

Kan hun således blot ringe til udvalgte kommuner og bede om at blive skrevet
op til en bolig i et socialt boligbyggeri, og efterfølgende forvente at
blive behandlet på lige fod med kommunens indbyggere (her tænker jeg på
personer, som f.eks bliver skilt o.lign.)

Pft

-Henrik
@ndersen (18.08.2004, 12:33)
"HKN" <mabehemaFJERN> skrev i en meddelelse
news:db0f
[..]
> op til en bolig i et socialt boligbyggeri, og efterfølgende forvente at
> blive behandlet på lige fod med kommunens indbyggere (her tænker jeg på
> personer, som f.eks bliver skilt o.lign.)


Det er lidt svært at svare på ud fra det du skriver. F.eks. melder historien
ikke noget om hendes nuværende bolig, er det en ejer eller lejer bolig?

Mvh
@ndersen
HKN (18.08.2004, 14:51)
> Det er lidt svært at svare på ud fra det du skriver. F.eks. melder historien
> ikke noget om hendes nuværende bolig, er det en ejer eller lejer bolig?

Det er en ejerbolig - men den er erhvervet indenfor de sidste 3 år, så der
er ingen opsparing i den. Desuden er det nok usansynligt at hun kan komme ud
af den med en gevinst, der hvor hun bor.

Mvh

Henrik
@ndersen (19.08.2004, 09:33)
"HKN" <mabehemaFJERN> skrev i en meddelelse
news:db0f
> > Det er lidt svært at svare på ud fra det du skriver. F.eks. melder

> historien
> > ikke noget om hendes nuværende bolig, er det en ejer eller lejer bolig?

> Det er en ejerbolig - men den er erhvervet indenfor de sidste 3 år, så der
> er ingen opsparing i den. Desuden er det nok usansynligt at hun kan komme ud
> af den med en gevinst, der hvor hun bor.


Reglerne siger, at kommunen skal vurdere i hvert enkelt tilfælde, om der er
tale om akut bolignød - at man står uden tag over hovedet -, og om man er
berettiget til en bolig efter servicelovens § 66.

Jeg tror ikke at du kan finde en kommune som vil vurdere, at din svigermor
er i akut bolignød, da hun jo ejer den bolig hun bor i nu.

Hun kan til enhver tid melde sig ind i en boligforening, og lade sig skrive
op til en bolig i en anden kommune, men må nok belave sig på, at komme
bagest i køen, og må vente - nogle steder 15 til 20 år - til det bliver
hendes tur.

Så vidt jeg ved, kan man ikke blive tildelt en akut bolig i en anden kommune
end den man bor i.

Du nævner skilsmisse i dit indlæg. Loven siger, at skilsmisse som hovedregel
ikke ikke giver ret til en akutbolig, da der ofte er midler til selv at løse
sit boligproblem.

Du kan læse mere på nedenstående link
[..]

Mvh
@ndersen
Lignende emner