infostabil > familie.barn

Marianne (07.05.2009, 18:10)
hej

Hvornår er det forsvarligt at lade børn gå alene i en offentlig svømmehal?
Ud over at det selvfølgelig kommer an på barnet, så?

Min søn på 12 har netop taget en svømmeprøve, hvor de skulle svømme 200m.
Han holdt nu vist lidt 'pause' undervejs, bla når han skulle vende, rørte
han kanten af bassinnet. Så reelt kan han svømme 200m med en finger ved
kanten eller en tå på bunden.

Hvad med badning ved strand? Bortset fra at han principielt aldrig må bade
alene, er det så forvarligt at lade børn i den alder gå i vandet fx til max.
navlen? Baderådene er doceret!

mvh
Marianne
Trine Kornum Christiansen (07.05.2009, 18:31)
"Marianne" <mjanneh> writes:

> Hvornår er det forsvarligt at lade børn gå alene i en offentlig
> svømmehal? Ud over at det selvfølgelig kommer an på barnet, så?
> Min søn på 12 har netop taget en svømmeprøve, hvor de skulle svømme
> 200m. Han holdt nu vist lidt 'pause' undervejs, bla når han skulle
> vende, rørte han kanten af bassinnet. Så reelt kan han svømme 200m med
> en finger ved kanten eller en tå på bunden.


Jeg ville roligt lade ham tage i svømmehallen alene, helt uden at blinke.

> Hvad med badning ved strand? Bortset fra at han principielt aldrig må
> bade alene, er det så forvarligt at lade børn i den alder gå i vandet
> fx til max. navlen? Baderådene er doceret!


Det kommer an på stranden og vejret. I roligt vejr ved f.eks.
Jammerbugten ville jeg også lade ham bade, så længe han kender til
revler, hestehuller og hvad han skal gøre hvis han bliver trukket
under vandet.

Mvh Trine
Klaus G. (07.05.2009, 20:58)
> Det kommer an på stranden og vejret. I roligt vejr ved f.eks.
> Jammerbugten ville jeg også lade ham bade, så længe han kender til
> revler, hestehuller og hvad han skal gøre hvis han bliver trukket
> under vandet.

lol, der skræmte du lige livet af Marianne :)
Marianne (07.05.2009, 22:08)
"Klaus G." <klaus_godt> skrev i meddelelsen
news:6298
>> Det kommer an på stranden og vejret. I roligt vejr ved f.eks.
>> Jammerbugten ville jeg også lade ham bade, så længe han kender til
>> revler, hestehuller og hvad han skal gøre hvis han bliver trukket
>> under vandet.

> lol, der skræmte du lige livet af Marianne :)


Ha, ha ... jeg er såmænd helt enig, omend jeg ikke tror, han har
svømmetræning nok til at klare et hestehul. Eller overblik. Men der er
heldigvis ikke (normalt) hestehuller ved vores strand.

En af grundene til mit spørgsmål er, at der i vores svømmehal har været en
voldsom polemik om børn, der bader uden opsyn. Livredderne vil/skal man i
hvert fald ikke regne med, siges det, og videre, at børn er forældrenes
ansvar. Det er sådan set fint nok, men jeg blev bare i tvivl om, om 'man'
virkelig mente, børnene skulle være 18 år og myndige før de kunne slippes
løs ;-)

Hvor langt ville I gå ned i alder? 10 - 9 - 8 ...? Stadig under forudsætning
af, at de kan svømme.

mvh
Marianne
Solitaire (08.05.2009, 00:42)
On 07/05/09 22:08, in article 4a034ff1$0$90271$14726298,
"Marianne" <mjanneh> wrote:

[..]
> ansvar. Det er sådan set fint nok, men jeg blev bare i tvivl om, om 'man'
> virkelig mente, børnene skulle være 18 år og myndige før de kunne slippes
> løs ;-)
> Hvor langt ville I gå ned i alder? 10 - 9 - 8 ...? Stadig under forudsætning
> af, at de kan svømme.
> mvh
> Marianne


Min niece på 10 år må tage i svømmehallen med en jævnaldrende kammerat - men
aldrig på stranden.
Min venindes datter var 12 år, da hun måtte tage i svømmehal med
jævnaldrende, hun er nu 13 og må endnu ikke tage på stranden uden voksne.
Generelt ville jeg personligt nok sige tidligst 12 år i svømmehal og 15 år
ved strand.
Hvis man har mulighed for det, synes jeg i øvrigt det er en fabelagtig ide
at lade børnene gå til svømning på stranden, som det tilbydes i visse
kommuner.
Trine Kornum Christiansen (08.05.2009, 10:56)
"Marianne" <mjanneh> writes:

> Hvor langt ville I gå ned i alder? 10 - 9 - 8 ...? Stadig under
> forudsætning af, at de kan svømme.


Nu er min datter kun 13 måneder, så det er lidt svært for mig at sige.
Men når jeg tænker på min niece på 10 år, så ville jeg også lade hende
tage i svømmehallen alene og muligvis også niecen på 8 år.

Mvh Trine, der ikke kan huske hvornår hun fik lov til selv at tage i
svømmehallen med veninderne.
Marianne (08.05.2009, 11:44)
> Mvh Trine, der ikke kan huske hvornår hun fik lov til selv at tage i
> svømmehallen med veninderne.


Nej - det er jo det. Hvad man selv fik lov til hvornår, ligger lidt i mørke
:-)

Jeg lærte selv at svømme i en sø (åh hvor jeg dog hadede at røre bunden,
hvor alle de ækle grannåle lå). Og svømmelærerinden var skrap! men da
svømmehallen blev bygget i 1700-hvidkål, var jeg er fra første dag. Vi fik
først svømning i fjerde, og på det tidspunkt var jeg ganske fortrolig med
den. På den måde kan jeg slutte mig frem til, at jeg må have været omkring
10 år.

Tak for jeres svar.

mvh
Marianne
Brian K (19.11.2009, 02:12)
"Marianne" <mjanneh> skrev i en meddelelse
news:6298
> hej
> Hvornår er det forsvarligt at lade børn gå alene i en offentlig svømmehal?
> Ud over at det selvfølgelig kommer an på barnet, så?
> Min søn på 12 har netop taget en svømmeprøve, hvor de skulle svømme 200m.
> Han holdt nu vist lidt 'pause' undervejs, bla når han skulle vende, rørte
> han kanten af bassinnet. Så reelt kan han svømme 200m med en finger ved
> kanten eller en tå på bunden.
> Hvad med badning ved strand? Bortset fra at han principielt aldrig må bade
> alene, er det så forvarligt at lade børn i den alder gå i vandet fx til
> max. navlen? Baderådene er doceret!


Min datter fik lov til det da hun var 11 år (men kun sammen med en veninde,
så de var 2)

Selv fik jeg lov til at gå i svømmehallen alene fra jeg var 6 år gammel, og
jeg var der altid med 5 - 6 jævnaldrende kammerater, og det gik fint. Men
tror at tiderne har ændret sig - selv ville jeg aldrig lade min 8 årige søn
gå alene i svømmehallen.

mvh
brian
Lignende emner