infostabil > videnskab.* > videnskab.jura

Zakria KBH/2200/SLG (12.12.2003, 13:27)
Hej ng

Jeg tænkte at hvis en person på 16(a) fik et lån af en bank(b) og den a så
ikke ville betale b tilbage hvem hænger så på den?

Andre informationer:
Banken har underskrevet på at han er 16 da de har hans cpr-nr men det står
ikke klart, men med lidt logik gør det.
Han har taget lånet og brugt pengene og nægter at betale.

Sig til hvis der kræves mere info.

v.h.

Den nysgerrige
Henning Makholm (12.12.2003, 14:00)
Scripsit "Zakria KBH/2200/SLG" <zakria>

> Jeg tænkte at hvis en person på 16(a) fik et lån af en bank(b) og den a så
> ikke ville betale b tilbage hvem hænger så på den?


Banken kan træde tilbage fra låneaftalen, og den umyndige låntager
skal så betale de lånte penge tilbage, i det omfang han stadig har dem
eller de "skønnes at være kommet ham til nytte" (jf værgemålslovens
§45 stk 1 in fine). Rent forbrug regnes normalt ikke for at komme til
nytte.

> Banken har underskrevet på at han er 16 da de har hans cpr-nr men det står
> ikke klart, men med lidt logik gør det.
> Han har taget lånet og brugt pengene og nægter at betale.


Hvis der kan føres bevis for at låntager fra starten har spekuleret i
denne udgang, kan han straffes for bedrageri (fængsel indtil 1½ år).
Thunderbird [7100] (12.12.2003, 14:18)
On Fri, 12 Dec 2003 12:27:15 +0100, "Zakria KBH/2200/SLG"
<zakria> wrote:

>Hej ng
>Jeg tænkte at hvis en person på 16(a) fik et lån af en bank(b) og den a så
>ikke ville betale b tilbage hvem hænger så på den?
>Andre informationer:
>Banken har underskrevet på at han er 16 da de har hans cpr-nr men det står
>ikke klart, men med lidt logik gør det.
>Han har taget lånet og brugt pengene og nægter at betale.
>Sig til hvis der kræves mere info.


En umyndig person kan pr lov ikke stifte gæld og mener egt heller ikke
at han/hun må. Af samme grund plejer børn (folk under 18) heller ikke at
kunne få et dankort, med mindre at forældre vil kautionere for et evt
underskud på kontoen som dankortet bliver tilsluttet.
Zakria KBH/2200/SLG (13.12.2003, 00:38)
> En umyndig person kan pr lov ikke stifte gæld og mener egt heller ikke
> at han/hun må. Af samme grund plejer børn (folk under 18) heller ikke at
> kunne få et dankort, med mindre at forældre vil kautionere for et evt
> underskud på kontoen som dankortet bliver tilsluttet.
> --
> Mvh
> Flemming Jacobsen


men hvad så når der er ikke underskrift fra den myndige over den umyndige?
er det så banken/andet der overtræder lovgivningen eller begge?
Henning Makholm (13.12.2003, 00:58)
Scripsit "Zakria KBH/2200/SLG" <zakria>

> > En umyndig person kan pr lov ikke stifte gæld og mener egt heller ikke
> > at han/hun må.


> men hvad så når der er ikke underskrift fra den myndige over den
> umyndige?


Så kan banken træde tilbage fra aftalen, som beskrevet tidligere.
Zakria KBH/2200/SLG (13.12.2003, 02:17)
Selv når pengene er udbetalt?
undskyld hvis jeg ikke helt forstod det :-)

"Henning Makholm" <henning> wrote in message
news:hfsf
[..]
Henning Makholm (13.12.2003, 02:40)
Scripsit "Zakria KBH/2200/SLG" <zakria>
> "Henning Makholm" <henning> wrote in message
> > Scripsit "Zakria KBH/2200/SLG" <zakria>


> > > men hvad så når der er ikke underskrift fra den myndige over den
> > > umyndige?


> > Så kan banken træde tilbage fra aftalen, som beskrevet tidligere.


> Selv når pengene er udbetalt?


Ja. Hver part skal så tilbagelevere eller erstatte hvad modparten har
ydet i aftaleforhorholdet - for den mindreåriges vedkommende dog kun
ydelser der er kommet ham til nytte.

> undskyld hvis jeg ikke helt forstod det :-)


Det tror da pokker med den citatorden du holder dig.
Zakria KBH/2200/SLG (13.12.2003, 02:51)
> Det tror da pokker med den citatorden du holder dig.

he he, det er der mange der over min orden generalt :-)

Men tak for hjælpen til Henning og Thunderbird
Lignende emner