infostabil > videnskab.* > videnskab.jura

GiWeo (25.05.2005, 15:57)
Hejsa

Hvis man er blevet opsagt, i en virksomhed der IKKE har overenskomt
med nogle, kan man så træve fri til jobsøgning i arbejdstiden, jvf.
Funktionærlovens §16 ?
Carsten Riis (25.05.2005, 17:21)
GiWeo skrev den 25-05-2005 15:57:
> Hejsa
> Hvis man er blevet opsagt, i en virksomhed der IKKE har overenskomt
> med nogle, kan man så træve fri til jobsøgning i arbejdstiden, jvf.
> Funktionærlovens §16 ? Kun hvis du er funktionær!


Se i §1 for betingelser for at være funktionær.

Hvis din ansættelseskontrakt siger, at du ikke er funktionær, men
alligevel laver funktionærarbejde, så er du funktionær uanset hvad der
ellers er skrevet i ansættelseskontrakten. man kan ikke aftale sig ud af
funktionærloven.

Det kan også være, at din ansættelseskontrakt siger ,at du omfattet af
funktionærloven selv om du ikke laver funktionærarbejde, så er du
omfattet af reglerne for funktionærer.

Du skal dog huske på, at du jobsamtalerne skal lægges på et - for den
oprindelige arbejdsgiver - gunstigt tidspunkt.
Det bør din nye arbejdsgiver have forståelse for, da denne også ønsker
at opsagte medarbejdere laver jobsamtaler på for ham gunstige tidspunkter.
Peter K. Nielsen (25.05.2005, 21:34)
"Carsten Riis" <> wrote in message
news:3604
> GiWeo skrev den 25-05-2005 15:57:
>> Hejsa
>> Hvis man er blevet opsagt, i en virksomhed der IKKE har overenskomt
>> med nogle, kan man så træve fri til jobsøgning i arbejdstiden, jvf.
>> Funktionærlovens §16 ?

> Kun hvis du er funktionær!


............................................eller ansat på funktionær
lignende vilkår

Peter
Carsten Riis (25.05.2005, 23:20)
Peter K. Nielsen skrev den 25-05-2005 21:34:
> "Carsten Riis" <> wrote in message
> news:3604
> ...........................................eller ansat på funktionær
> lignende vilkår


Som jeg også skriver 2 afsnit længere nede:
Lignende emner