infostabil > videnskab.* > videnskab.jura

Christian Madsen (14.11.2007, 22:25)
Hej alle,

Jeg sad i dag og zappede lidt rundt i reklamerne, og faldt over et
program på Kanal 4. Her sagde speakeren, at en pige som var 17 år, var
blevet myndig, eftersom dette fremgik af loven, når man har fået et
barn.

Så vidt jeg ved, kræves der ægteskab. Er der nogen der kan henvise til
den § som speakeren snakkker om? (hvis den findes?)
Trine Kornum Christiansen (14.11.2007, 22:46)
Christian Madsen <have> writes:

> Jeg sad i dag og zappede lidt rundt i reklamerne, og faldt over et
> program på Kanal 4. Her sagde speakeren, at en pige som var 17 år, var
> blevet myndig, eftersom dette fremgik af loven, når man har fået et
> barn.
> Så vidt jeg ved, kræves der ægteskab. Er der nogen der kan henvise til
> den § som speakeren snakkker om? (hvis den findes?)


Vejledningen
[..]

Bekendtgørelsen
[..]

Der er en vejledning til bekendtgørelse af lov om ægteskabs indgåelse
og opløsning, som siger at hvis den ene part er fyldt 15 og parret har
eller venter et barn, som medtages i ægteskabet, bliver der givet
dispensation til ægteskab, med mindre der foreligger særlige
omstændigheder.

I bekendtgørelsen står der, at der, trods ægteskabet, kan træffes
beslutning om at den unge stadig er mindreårig. Det må vel betyde, at
man ikke er mindreårig mere, hvis man er blevet gift.

Mvh Trine
Christian Madsen (14.11.2007, 22:52)
Trine Kornum Christiansen skrev den 14-11-2007:
[..]
> og opløsning, som siger at hvis den ene part er fyldt 15 og parret har
> eller venter et barn, som medtages i ægteskabet, bliver der givet
> dispensation til ægteskab, med mindre der foreligger særlige
> omstændigheder.
> I bekendtgørelsen står der, at der, trods ægteskabet, kan træffes
> beslutning om at den unge stadig er mindreårig. Det må vel betyde, at
> man ikke er mindreårig mere, hvis man er blevet gift.
> Mvh Trine


Ja, det er jeg klar over. Mit spørgsmål gik på, iht. hvilken
bestemmelse man bliver myndig *blot* ved at føde et barn som mindreårig
(hvilket jeg ikke mener, at man gør).
Codexx (15.11.2007, 00:08)
"Christian Madsen" <have> skrev i en meddelelse
news:2899
> Hej alle,
> Jeg sad i dag og zappede lidt rundt i reklamerne, og faldt over et program
> på Kanal 4.


Indrøm bare du ser junk-TV ;-)

> Her sagde speakeren, at en pige som var 17 år, var blevet myndig, eftersom
> dette fremgik af loven, når man har fået et barn.
> Så vidt jeg ved, kræves der ægteskab.


Korrekt. jf. værgemålsloven § 1.

> Er der nogen der kan henvise til den § som speakeren snakkker om? (hvis
> den findes?)


Den findes ikke

/Bacher
Christian Madsen (15.11.2007, 01:30)
Codexx skrev den 14-11-2007:
> "Christian Madsen" <have> skrev i en meddelelse
> news:2899
>> Hej alle,
>> Jeg sad i dag og zappede lidt rundt i reklamerne, og faldt over et program
>> på Kanal 4.

> Indrøm bare du ser junk-TV ;-)


hehe, jeg gør ikke, men min kæreste gør. :)
Idag var det dog i reklamerne til crime night :)
>> Her sagde speakeren, at en pige som var 17 år, var blevet myndig, eftersom
>> dette fremgik af loven, når man har fået et barn.
>> Så vidt jeg ved, kræves der ægteskab.

> Korrekt. jf. værgemålsloven § 1.


Det var også den bestemmelse, jeg havde slået op i.

>> Er der nogen der kan henvise til den § som speakeren snakkker om? (hvis den
>> findes?)

> Den findes ikke


Mente jeg heller ikke. Godt at få det bekræftet. :)
Martin (15.11.2007, 13:01)
> Så vidt jeg ved, kræves der ægteskab. Er der nogen der kan henvise til
> den § som speakeren snakkker om? (hvis den findes?)


Jeg kan ikke sætte en specifik paragraf på, men der findes i al fald regler
om at hvis en 17-årig føder begynder hun at blive berettiget til ting som
kontanthjælp, bolig og den slags.
Lignende emner