infostabil > bolig

SMF (02.12.2012, 19:12)
Hvordan er det med betaling af husleje? Skal pengene overføres fx 28.
dec således at udlejer har pengene på sin konto den 1. jan eller skal
man først overføre dem 1. jan? Der står ikke noget klart om dette i
lejekontrakten.
Maria Frederiksen (02.12.2012, 19:21)
>Hvordan er det med betaling af husleje? Skal pengene overføres fx 28. dec
>således at udlejer har pengene på sin konto den 1. jan eller skal man først
>overføre dem 1. jan? Der står ikke noget klart om dette i


Lejen er forfalden den 1. i måneden, så lejen skal betales senest den 1. til
det sted, udlejer anviser. Betaling i banken den 1. anses for rettig
betaling.

Mvh Maria
Elmand (02.12.2012, 23:26)
"Maria Frederiksen" <mf> skrev i en meddelelse
news:db0f
> >Hvordan er det med betaling af husleje? Skal pengene overføres fx 28. dec
> >således at udlejer har pengene på sin konto den 1. jan eller skal man
> >først overføre dem 1. jan? Der står ikke noget klart om dette i

> Lejen er forfalden den 1. i måneden, så lejen skal betales senest den 1.
> til det sted, udlejer anviser. Betaling i banken den 1. anses for rettig
> betaling.
> Mvh Maria Det er ikke helt rigtigt Maria.


Det er den 3 hverdag efter forfaldsdag.!! Skal der betales den 1 og dette
er en lørdag
er beløbet først forfalden om onsdagen.
Med venlig hilsen
ESPERSEN El & Antenne
Henning (03.12.2012, 12:28)
On Sun, 2 Dec 2012 22:26:17 +0100, "Elmand" <elmand> wrote:

>"Maria Frederiksen" <mf> skrev i en meddelelse
>news:db0f
>Det er ikke helt rigtigt Maria.
>Det er den 3 hverdag efter forfaldsdag.!! Skal der betales den 1 og dette
>er en lørdag
>er beløbet først forfalden om onsdagen.


Jvf. hvilken lov? Mon ikke det er individuet fra aftale til aftale?
NfL (03.12.2012, 15:42)
"Henning" <no.mail> skrev i meddelelsen
news:6uea
> On Sun, 2 Dec 2012 22:26:17 +0100, "Elmand" <elmand> wrote:
>> Jvf. hvilken lov? Mon ikke det er individuet fra aftale til aftale?


Lejeloven, og i den har der været såkaldte løbedage, som var 3 hverdage.
Fra juni 2012 blev lejeloven ændret så Maria får delvis ret. Nu lyder
den (lejeloven §33 stk 3)
[..]
"Rettidig betaling af husleje sker senest på forfaldsdagen. Forfald af
lejen til betaling på en helligedag, en lørdag eller grundlovsdag
udskydes forfaldsdagen til den efterfølgende hverdag."

Så jo, lejebetaling skal ske på aftalt forfaldsdag. Her i
boligforeningen er det den 6 i måneden.
Mon ikke de fleste har forfaldsdag den 1 i måneden trods alt.
Elmand (03.12.2012, 16:46)
"NfL" <NfL> skrev i en meddelelse
news:db0f
[..]
> Mon ikke de fleste har forfaldsdag den 1 i måneden trods alt.
> --
> NfL

Fint, så blev jeg så klog, - jeg har indkasseret husleje i mange år og
kendte derfor
lejeloven, men havde ikke observeret, at dette punkt var ændret, så jeg
håber også
Maria tilgiver mig. ( hvis hun altså ikke kendte den gamle bestemmelse.

Med venlig hilsen
Kurt Bjerretoft Espersen
Maria Frederiksen (03.12.2012, 20:26)
>Det er ikke helt rigtigt Maria.

Jo, reglen er ændret fra 1. januar 2013.

I øvrigt er det et misfostor at kalde den første for forfaldsdagen, når man
så lægger 3 løbedage på - det er vist kun jurister, der kan lave det stunt.

Mvh Maria
Maria Frederiksen (03.12.2012, 20:27)
>Fint, så blev jeg så klog, - jeg har indkasseret husleje i mange år og
>kendte derfor
>lejeloven, men havde ikke observeret, at dette punkt var ændret, så jeg
>håber også
>Maria tilgiver mig. ( hvis hun altså ikke kendte den gamle bestemmelse.


Du er tilgivet.
Jeer udvikler på et ejendomsprogram, så jeg kender både den nye og den gamle
bestemmelse :-)

Mvh Maria
SMF (03.12.2012, 21:22)
Den 02-12-2012 18:21, Maria Frederiksen skrev:
> Lejen er forfalden den 1. i måneden, så lejen skal betales senest den 1.
> til det sted, udlejer anviser. Betaling i banken den 1. anses for rettig
> betaling.


Tak for svaret.
Jørgen Nielsen (22.12.2012, 13:18)
SMF skrev den 02-12-2012:
> Hvordan er det med betaling af husleje? Skal pengene overføres fx 28. dec
> således at udlejer har pengene på sin konto den 1. jan eller skal man først
> overføre dem 1. jan? Der står ikke noget klart om dette i lejekontrakten.


Sidste tråd her er "Betalingsdato for husleje" med sidste indlæg den
03/12.

Hvis du ikke har haft indlæg siden TDC's servernedbrud i november 2011,
er det måske dit program der driller.

En mulighed er vel at slette gruppen, genstate computeren, og abonnere
på gruppen igen.
Lignende emner